Hova tűnt 2 milliárd a könyvpiacból?
A könyvpiac összesített forgalma 2011-ben mindössze 59,5 mrd Ft-ot ért el az MKKE adatai alapján. Ez nagyon súlyos visszaesés, hiszen az 1 évvel korábbi forgalom 61,6 mrd Ft volt. Ez a 2 mrd Ft-os zuhanás némi magyarázatra szorul. A három részből álló cikksorozatban arra teszek kísérletet, hogy megértsük, hogyan hatott a válság a könyvszakmára, milyen válaszokat adtak a kiadók, és van-e alternatív kitörési pont.
A hanyatlás kezdete egybeesik a világgazdasági válság kirobbanásával. 2008-2011-ig tartó időszakban több, mint 8 mrd Ft-tal csökkent a könyvpiac összesített forgalma. Ezen már nem tudunk változtatni. A 2011-es adatok azonban kellően frissek ahhoz, hogy az elemzésük során leszűrt tapasztalatok segítsenek a kilábalásban.
Az oknyomozás során kizárólag az MKKE adatait használtam fel, mivel ez az egyetlen, a könyvpiacot leginkább lefedő, önkéntes adatszolgáltatáson alapuló statisztika. Arra keresem a választ, mely mozgatórugók vezettek a 2 mrd Ft-os csökkenéshez.
A piros területek mutatják, hogy egy adott mutató milyen mértékben változott. A fehér hátterű területek pedig az adott mutató változásának hatását mutatja a könyvpiac éves forgalmára.
Az jól látszik, hogy a kereslet visszaesése “kiegyensúlyozott” módon történt meg. A forgalom csökkenésének feléért ugyanis a kisebb eladott példányszám volt a felelős, míg a másik feléért az alacsonyabb átlagos ár. Ha még lejjebb fúrunk a probléma gyökeréhez, akkor rájövünk arra, hogy a példányszám csökkenésének fő oka nem is annyira a kereslet csökkenésére vezethető vissza, sokkal inkább a kínálat szűkülésére, hiszen a kiadott címek száma 659 darabbal csökkent.
Azt már soha nem tudjuk meg, mekkora lett volna a forgalom, ha a 2010-es szintnek megfelelő kínálattal szembesül az Olvasó. Egy eszmefuttatást viszont megér, hogy a kiadók oldaláról magyarázatot keressünk a jelenségre. Ezt olvashatjátok következő cikkemben.
Írta: Szűcs Roland
Leave a comment